Vetranie pre plachtové haly – riešenia, ktoré zabránia kondenzácii a zlepšia klímu

Vetranie pre plachtové haly – riešenia, ktoré zabránia kondenzácii a zlepšia klímu

Dá sa v priestore, kde nie sú okná, normálne dýchať? Napadlo vás niekedy, akým spôsobom sa rieši vetranie pri hálach s plachtovým opláštením? Možností je hneď niekoľko, len treba vedieť, kedy aký typ odvetrávania použiť.

Správne vetranie, ako sa na prvý pohľad môže zdať, nezaisťuje len dostatok čerstvého vzduchu v hale (aby v nej bolo dýchateľno) Zaisťuje nielen komfort, ale tiež minimalizuje riziko kondenzácie, čo je obzvlášť dôležité pri plachtových a plechových hálach. Práve preto sú odvetrávacie prvky dôležitou súčasťou návrhu každej montovanej haly. Poďme si túto tému trošku viac rozobrať, pozrieme sa na rôzne typy odvetrávacích systémov, ktoré my v POLAK využívame, a vysvetlíme si, prečo je ich správna inštalácia úplne zásadná.

Hneď zo štartu si ale povieme to najdôležitejšie, a to je, že – dôležitá je kvalita prevedenia celej haly a návrhu na mieru. Samotné odvetrávanie totiž „zlú“ halu nezachráni.

Odvětrávání haly – síťovina

Typy odvetrávania pre montované haly

  1. Žalúzie

    Žalúzie sú základným prvkom, ktorý umožňuje plynulé prúdenie vzduchu. Inštalujú sa do stien haly a sú ideálne pre sklady, poľnohospodárske haly alebo jazdiarne. Počet žalúzií sa prispôsobuje účelu haly – napríklad pre stajne treba viac žalúzií ako pre bežný sklad.

  2. Turbíny

    Na väčšinu našich hál umiestňujeme samočinné odvetrávacie turbíny, ktoré odvádzajú vnútorný vzduch, ale napríklad aj spaliny u priemyselných hál. Obvykle inštalujeme jednu turbínu na každých 10 m dĺžky haly, ale vždy záleží na jej šírke a samotnom účele (sklad, šport, jazdiareň). Takéto riešenie zaisťuje efektívnu cirkuláciu vzduchu a minimalizuje vznik kondenzácie.

  3. Sieťoviny

    Sieťoviny sa často používajú na požiadavku zákazníka alebo z konštrukčných dôvodov. Napríklad pri hálach s otvorenou prednou stranou zabráni sieťovina v zadnej časti „padákovému efektu“. U plachtových hál je možné sieťovinu zakomponovať priamo do plachty a zaistiť tak dostatočnú ventiláciu.

  4. Vstupné otvory (dvere/vráta)

    Veľké brány (ideálne na protiľahlých stranách) umožňujú rýchlu výmenu vzduchu v hale. Odporúčame ich čo najviac otvoriť najmä počas obdobia rýchlych zmien teplôt (jar, jeseň), kedy je riziko kondenzácie najvyššie. Nechajte halu nadýchnuť, to jej prospeje najviac - overené z praxe.

Větrání hal POLAK

Odvětrávání haly POLAK

Ako prebieha návrh odvetrávania?

Návrh vetrania je vždy individuálny. Pri hale o rozmere napríklad 20x30 m napríklad navrhujeme štandardne okolo 8 žalúzií a 3 turbín. Dôležitú úlohu zohráva aj umiestnenie a počet vstupných otvorov. Dobre navrhnutá hala s kvalitným odvetrávaním minimalizuje riziko kondenzácie.

Větrání pro plachtové haly POLAK

Prečo je odvetrávanie dôležité?

  • Odvod vlhkosti a minimalizácia kondenzácie

    Kondenzácia vody je v plachtových halách prirodzeným javom, najmä v netemperovaných objektoch. Našim cieľom je zabrániť vniknutiu vody zvonku a minimalizovať tvorbu kondenzátu vo vnútri.

  • Kvalita vzduchu

    Napriek tomu, že sa pri vetraní hál nerieši primárne čerstvosť vzduchu, je dôležité zaistiť dostatočné prúdenie, aby sa zabránilo problémom s vlhkosťou a plesňami.

Každá hala má svoje špecifické požiadavky na vetranie. Pokiaľ plánujete výstavbu haly, poskytneme vám individuálne konzultácie, aby sme navrhli riešenie odvetrávania na mieru. Vetranie pomocou žalúzií a turbín je u montovaných hál zabehnutým štandardom, ktorý výrazne zvyšuje funkčnosť a životnosť celej konštrukcie.

Mám záujem o konzultáciu odvetrávania

Ďalšie články z nášho blogu o halách

Prejsť na blog
Porovnanie kvality opláštenia na plachtové haly: Gramáž vs. skutočná pevnosť

Porovnanie kvality opláštenia na plachtové haly: Gramáž vs. skutočná pevnosť

Čo je pri plachtovej hale dôležitejšie? Plachta alebo konštrukcia? Poradíme vám, ako nenaletieť zdanlivo výhodným ponukám, ktoré zas až také výhodné nie sú (všetko nemusí vyzerať tak, ako sa tvári) a vysvetlíme, v čom je ten hlavný rozdiel. Prečo sa nestačí rozhodovať len na základe čísel, ale predovšetkým pravdivých informácií.

Prečítať si článok
Predchádzajúci Nasledujúce
Nezáväzný dopyt