Bohužiaľ, nemáme pri škole telocvičňu. V obci nie je ani žiadna športová hala, kam by sme mohli chodiť cvičiť. Preto sa musíme presúvať viac ako kilometer do vedľajších Duban. Cesta tam aj späť nám zaberie zhruba 30 minút, a preto sme museli vytvoriť dvojhodinovky, aby sa nám telocvik vôbec vyplatil. Navyše, prechody nie sú príjemné tak v zime, ako v horúcich letných dňoch.
Počet obéznych detí stále rastie a rastie. Je to dané zlými stravovacími návykmi a sedavým spôsobom života. Počet hodín strávených pred počítačom alebo so smartfónom v ruke jednoznačne prevyšuje čas strávený hrou vonku a športovaním. Pritom ešte pred pár rokmi sa deti hemžili vonku, koľko im len rodičia dovolili. A to nielen na dedine, ale aj v mestách. Čo s tým robiť? Existujú 2 hlavné činitele, ktoré pohyb detí ovplyvňujú: Rodičia a škola.
Škola základ života a pravidelného športovania
V dnešnom uponáhľanom čase často majú rodičia problémy s voľným časom. Preto ani nie je možné, aby sa každý všedný deň stopercentne venovali športovaniu svojich detí. Cez víkend sa na rodinné aktivity určite čas nájde. To je však málo. Navyše sa tým nedajú nahradiť činnosti, ktoré deti robia spoločne v škole a ktoré majú vplyv na ich celý život:
Športovanie tvorí základ pre celkové zdravie a fyzické schopnosti
Fyzická zdatnosť, výdrž a obratnosť. Nejde o to, či dieťa dokáže vyliezť na strom alebo či dá v športovej hale počas hádzanárskeho zápasu 5 gólov. Pohyb, ktorý sa deti naučia, v starobe ako keby nájdu. Prejaví sa v celkovom zdravotnom stave.
Športovanie buduje sebavedomie a cieľavedomosť
Deti sa musia zmieriť s tým, že nie všetko pôjde ako po masle: Ak začnú hrať futbal, nenaučia sa hneď kľučkovať ako profesionálni hráči prvej ligy. To ich motivuje snažiť sa, rozvíjať svoje schopnosti, zdokonaľovať sa. Týmto spôsobom dochádza k zvyšovaniu zdravého sebavedomia a k cieľavedomosti. Tieto vlastnosti sa určite hodia aj do ostatných sfér života – či už do osobného, alebo do profesijného.
Športovanie rozvíja medziľudské schopnosti
Pri kolektívnom športe v školskej hale panuje atmosféra, ktorá deti naučí spolupracovať s ostatnými: Komunikujú s trénerom, medzi sebou a pri zápase aj so súpermi. To všetko posilňuje a vyvíja ich medziľudské vzťahy a schopnosti.
Škola bez športovej haly. Hŕba obmedzení hlavne pre deti
V mestách je úplne bežné, že školy majú svoju telocvičňu. Deti môžu aj pravidelne chodiť do špecializovaných športových hál, aby sa zdokonaľovali v určitom športe. Lenže v niektorých malomestách a hlavne na dedinách školy nemajú vlastnú telocvičňu ani obecnú športovú halu. Preto sú deti nútené prechádzať do susedných dedín, kde sa nejaké športovisko nachádza. A to nie je príjemné ani v lete, ani v zime.
Deti strácajú čas, ktorý by mohli investovať lepšie
Ako to pri hodine telocviku vyzerá na dedine, kde nie je žiadna športová hala pre deti? Opýtali sme sa učiteľa zo základnej školy vo Vrbátkach:
Deti tak majú týždenne miesto 2 hodín telocviku iba 1,5. A to je iba ideálny prípad, pretože s deťmi to nejde vždy úplne ľahko.
Najvýhodnejším riešením je montovaná športová hala
Stavba klasické telocvične je vo väčšine prípadov nedosiahnuteľná. Pre náklady a aj pre dispozície existujúcich školských budov. Preto je riešením športová hala, ktorú je možné úplne prispôsobiť konkrétnym potrebám školského zariadenia. Je možné zastrešiť napríklad existujúce ihrisko alebo športové halu vybaviť sociálnym zariadením, šatňami a pod. Najväčšou výhodou je však rýchla montáž, vďaka ktorej hala stojí za niekoľko mesiacov. V škole vo Vrbátkach sa už blýska na lepšie časy, ako potvrdzuje pán učiteľ:
Vo Vrbátkach aktuálne prebieha stavba multifunkčnej športovej haly, ktorá poslúži na školské účely a celej obci. Investíciu spolufinancuje obec. Veľmi sa tešíme na športovisko, ktoré poslúži nielen deťom, ale aj širokej verejnosti.
Potrebuje aj vaša škola moderné športovisko?
Tu sa pozrite, aké športové haly staviame.